3 nápady, jak obohatit výuku nové informatiky

Blokové skriptování umožňuje dětem vizuálně a intuitivně řešit problémy tím, že skládají jednotlivé bloky kódu. Díky tomu, nemusejí žáci zápolit se složitou syntaxí a gramatikou programovacích jazyků. Tato metoda učení jim umožňuje rychle pochopit základní koncepty, jako jsou cykly, podmínky nebo proměnné, a to vše v kontextu, který je pro ně hravý a přístupný.

Dále už je jen na vás, jak kombinaci editoru a připravených lekcí didakticky využijete. Vyučující Zdeněk Novotný ze základní školy Krátká v Klášterci nad Ohří například začal s žáky pracovat nejprve v editoru:

"Měli jsme první hodinu s Ylands EDU. Žáci páté třídy se seznámili s prostředím hry a během dvaceti minut vytvořili své první 3D krajiny. Byl jsem překvapený, jak jim to šlo."

Základy programování:

Učitelé mohou použít Ylands EDU k výuce základních programovacích konceptů, jako jsou cykly, podmínky či proměnné, v interaktivním a vizuálním prostředí.

"S dětmi nyní pracujeme s editorem, asi za čtrnáct dní nás čeká práce v lekcích a pak budeme skriptovat."

promenna.jpg if .jpg

Vytváření her:

Studenti mohou v rámci projektů tvořit vlastní hry, což může zvýšit jejich motivaci a zapojení do učiva.

"S některými žáky jsme si skriptování vyzkoušeli o prázdninách a mám několik námětů. Současně prosím o několik rad. Řešili jsme přípravu závodu plachetnic a závodů ve střelbě z kuše, ale tady se nám vždy něco nedařilo. Jistě to pramení z toho, že mám páťáky, kteří se vše teprve učí a já sám jsem jen trochu před nimi."

Kritické myšlení a řešení problémů:

Učitelé mohou navrhnout úkoly nebo výzvy ve hře, které vyžadují, aby studenti aplikovali koncepty, které se naučili, a řešili komplexní problémy.

"Když chceme vedle sebe vložit dva objemy vody, třeba proto, že by se lépe pracovalo s tvary různých průřezů, nejdou nám objemy vody spojit na mřížce tak, jako je to třeba u stavění z bloků, takže máme mezi objemy vody mezery, které zdlouhavě odstraňujeme. Zatím jsme to vyřešili tak, že pracujeme jen s jedním objemem vody, který přemisťujeme a škálujeme, jiné řešení jsme nenašli. Žáci práci mají práci s vodou (a sněhem) moc rádi, proto o tom píšu."

Kdykoliv narazíte při výuce na problém, neváhejte se nám ozvat (edu@ylands.cz) a pomůžeme Vám jej vyřešit. Níže už jen úsměvná, ale důležitá třešnička na závěr. Doufáme, že Vás a Vaše žáky nadchne Ylands EDU podobně jako učitele Zdeňka a jeho studenty.

"Někteří stále zkouší, jak někoho zastřelit, propíchnout nebo alespoň uhodit, tak moc děkuji za to, že hra neobsahuje žádnou možnost násilí."

Potřebujete poradit?

Chcete projednat individuální možnosti nákupu nebo si nevíte rady s formulářem? Dejte nám vědět a my se Vám ozveme.

computer

Ylands EDU bylo vytvořeno největším herním studiem v České Republice

© 2024 BOHEMIA INTERACTIVE a.s. YLANDS® a BOHEMIA INTERACTIVE® jsou registrované ochranné známky BOHEMIA INTERACTIVE a.s. Všechna práva vyhrazena.