Seznámení s Editorem
Zde se naučíte ovládat Editor Ylands EDU. Během patnácti minut si osvojíte základy a budete vybaveni veškerými schopnostmi, abyste postavili v Editoru třeba vlastní dům. Pojďme na to!
Postupně projdeme tato témata:
TÉMATA
• Vytvoření nové scény v Editoru
• Okno Editoru
• Jak spustit vytvořenou scénu
• Okno Editoru
• Jak spustit vytvořenou scénu
• Ovládání kamery
• Co jsou Entity
• Umísťování entit
• Upravení vlastností označené entity
• Odebrání objektů a vrácení nechtěných akcí
• Ovládací módy Editoru
Vytvoření nové scény v Editoru
Editor je snadno dostupný z hlavní nabídky pod záložkou umístěnou v levé horní části obrazovky.
V následující obrazovce uvidíte list vámi vytvořených a uložených scén, které zde lze otevřít a dále s nimi pracovat. V tento moment je seznam prázdný, a proto musíme založit scénu novou. Klikněte na tlačítko Vytvořit.
V okně, které se nám otevřelo můžeme nastavit specifika námi vytvářené scény.
Jedná se zejména o její Název (1) a Popis (2) pro ostatní potenciální uživatele.
INFORMACE
Pokud vámi vytvořenou scénu nějakým způsobem nenasdílíte ostatním uživatelům – například zkopírováním zdrojového souboru scény - zůstává dostupná pouze vám.
Střední lišta záložek (3) obsahuje různé typy předpřipravených scén, které můžete použít jako výchozí pro vaši další tvorbu. V tuto chvíli nás bude zajímat záložka Terény a v ní konkrétně Prázdný terén. Protože v tuto chvíli nepotřebujeme nic dalšího nastavovat, potvrdíme námi nastavené parametry tlačítkem Hotovo.
INFORMACE
S výjimkou výběru typu počáteční scény je možné tato nastavení upravit i později přímo v Editoru pod tlačítkem Herní nastavení.
Okno Editoru
Po startu Editoru vidíme horní lištu s tlačítky, která slouží zejména k volbě různých nástrojů a zelenou plochu (zem), na které je umístěný objekt s ikonou postavy. Jedná se o jednu z tzv. Herních logik.
INFORMACE
Pokud vámi vytvořenou scénu nějakým způsobem nenasdílíte ostatním uživatelům – například zkopírováním zdrojového souboru scény - zůstává dostupná pouze vám.
Tato specifická Herní logika určuje, v jakém místě se při startu scény objeví uživatelova postava.
První spuštění scény
Pojďme si naši první scénu rovnou vyzkoušet zmáčknutím tlačítka Test umístěného v pravém horním rohu.
Gratuluji, právě ovládáte postavu ve své první scéně!
Zkuste si postavou pohybovat:
POHYB POSTAVY
• Základní pohyb postavy se ovládá pomocí kláves W S A D nebo kláves se šipkami • Zmáčknutím klávesy Mezerník necháte postavu vyskočit
• Pohybem myši ovládáte směr, ze kterého svou postavu sledujete
TIP
Pohyb postavy pomocí kláves WASD současně s využitím myši pro nastavení úhlu pohledu je standardní způsob ovládání většiny počítačových her.
Až si vyzkoušíte ovládání, vraťte se zpět do Editoru. Stiskněte klávesu ESC, v další obrazovce klikněte na tlačítko Opustit hru a následně na Návrat do Editoru.
TIP
Spuštění scény v testovacím režimu příslušnou scénu automaticky uloží. Nemusíte tedy scénu manuálně ukládat před každým spuštěním.
Ovládání kamery
Nyní se v Editoru naučíme základy ovládání pohledu na scénu, kterému se říká Kamera.
Ovládání kamery v Editoru je velmi snadné:
OVLÁDÁNÍ KAMERY
• Základní pohyb kamery se ovládá pomocí kláves W S A D a dále pomocí kláves Q a Z (Y), které pohybují kamerou nahoru a dolů • Pokud při pohybu kamery podržíme klávesu Shift, kamera se bude pohybovat rychlejí
• Tyto klávesy je vhodné zkombinovat s ovládáním pomocí myši, kdy držení pravého tlačítka umožňuje se kamerou rozhlížet
TIP
Jaký je nejsnazší způsob pohybu po scéně v Editoru? Držte pravé tlačítko myši, jejím pohybem určete směr a klávesou W se pohybujte v tomto směru.
Co jsou Entity
Objekty, které lze do scény umísťovat nazýváme Entity. Na rozdíl od třeba již dříve zmíněných Herních logik, které jsou spíše “pomocníky“ a které většinou ve spuštěné scéně nevidíme, jsou Entity realistické objekty.
TIP
V Editoru je dostupné obrovské množství Entit, které můžete okamžitě využít. A kolik jich je? Více než 5000!
Entity nabývají různých podob. Z menších se skládají větší celky (například malá kamenná či dřevěná stavební kostka). Větší z Entit stojí zpravidla samostatně (socha, strom). Některé se dají v puštěné scéně sebrat (větvička), jiné jsou statické (velký kámen).
K seznamu dostupných Entit v Editoru se dostanete kliknutím na tlačítko Entity (ikona kostičky se symbolem plus).
Umísťování Entit
Pojďme umístit prvních pár entit – řekněme, že si zkusíme postavit domek. Výše zmíněným tlačítkem otevřete seznam dostupných entit. V něm si otevřeme stavební Bloky.
Nyní si ukážeme, jak je snadné vytvořit například zeď z jednotlivých prvků.
Pojďme začít s něčím originálním – z nabízených bloků si vybereme například Bloky s hieroglyfy.
V nabídce těchto bloků vyberte, který se vám líbí, klikněte na něj a poté klikněte kamkoliv na prázdnou zelenou plochu. Vybraný blok se umístí tam, kam jste do scény mířili ukazatelem myši.
Nově umístěná entita je ve scéně rovnou označená, díky tomu vidíme na levé straně obrazovky panel, ve kterém ji můžeme dále nastavovat.
Pojďme do scény umístit další bloky – ať už identické nebo různé. Zkusme z nich vytvořit zeď.
Až budete mít hotovou zeď, zrušte režim pokládání vybrané entity buď zmáčknutím** pravého tlačítka myši** nebo klávesou ESC.
Upravení vlastností označené entity
Teď vyberte libovolný z dříve umístěných bloků – najeďte na něj ukazatelem a zmáčkněte** levé tlačítko myši**. Entita se označí (kolem ní se zobrazí žluté ohraničení) a vlevo se otevře panel s jejími vlastnostmi.
Teď zkuste ve vlastnostech zvolené entity změnit její barvu – klikněte na barevný čtvereček v políčku nazvaném Barva. V okně, které se otevře, vyberte jakoukoliv barvu a potvrďte tlačítkem Potvrdit.
Tímto způsobem můžete měnit jakoukoliv dostupnou vlastnost zvolené entity.
Odebrání objektů a vrácení nechtěných akcí
Co když se vám entity ve scéně již nehodí? Možná jste ji chtěli umístit jinam nebo místo ní vložit jinou.
Jakoukoliv aktuálně označenou entitu můžete odebrat zmáčknutím klávesy Delete (Del). A když jste smazali něco, co jste smazat nechtěli? Neumyslně posunuli něco ve scéně? Není třeba se bát v Editoru jakkoliv experimentovat – jakákoliv vaše akce provedená v Editoru se dá vrátit zmáčknutím kombinace kláves CTRL a Z nebo kliknutím na tlačítko Odvolat akci. Opakovaným mačkáním kláves nebo tlačítka můžete postupně odstranit libovolné množství akcí, které jste v Editoru provedli.
Ovládací módy
Vaše interakce s objekty ve scéně se bude lišit podle toho, jaký Mód máte aktivovaný. Tyto módy jsou celkem čtyři a přepínají se tlačítky v levé horní části obrazovky. Zde také můžete rychlým pohledem zjistit, který mód je právě aktivní.
INFORMACE
Druhou, rychlejší možností, jak mezi módy přepínat, je pomocí klávesy Mezerník.
Čtyři základní módy jsou:
Vybrat
V tomto módu můžete označovat objekty ve scéně tak, že na ně kliknete levým tlačítkem myši.
TIP
Označit lze i více objektů najednou, a to buď podržením levého tlačítka, kdy současně pohybujete myší přes objekty, které chcete vybrat. Druhou možností je vybírat objekty klikáním levého tlačítka při současném držení klávesy CTRL.
Přesunout
V tomto módu se zobrazí u označeného objektu (objektů) pomocník s barevnými šipkami do směrů pohybu. Můžete myší najet na některou z šipek a za současného držení levého tlačítka myši objekt přesouvat v takto vybrané ose.
Otočit
Při zvolení tohoto módu se objeví pomocník podobný tomu, který jsme si ukázali v módu Přesunu, v tomto případě však můžete vybírat osu rotace a držením tlačítka myši objektem otáčet.
INFORMACE
Většina objektů má bod, kolem kterého se otáčí, umístěný jinde než ve svém středu. To je v pořádku – nenechte se tím znejistět.
TIP
Označené objekty otáčet i stisknutím kláves F, G a H, které umožňují rychlou rotaci ve třech základních směrech. Takto můžete rychle natočit i objekt, před jeho umístěním do scény.
Škálovat
Většinu objektů nelze zvětšovat či zmenšovat (škálovat) – pokud chcete větší zeď, je třeba použít více bloků či bloky větší atp. Tento mód je proto možné používat pouze se specifickými druhy herních logik – například pro nastavování velikosti Aktivačních oblastí .
Závěr
Během několika minut jste se naučili základy práce s Editorem a tyto znalosti vám dostačují k tomu, abyste byli schopni vytvořit vlastní scénu s libovolnými objekty. Z bloku vyroste základ domu, přidají se okna, dveře, dovnitř nějaký nábytek a vše obarvíte tak, jak budete chtít. A to je teprve začátek, nepatrná ukázka toho, co Editor nabízí. Pokud vás tento úvod zaujal, můžete kdykoliv pokračovat kapitolou [nazev], kde si osvojíte řadu dalších dovedností.