Oživení scény
V předchozí kapitole jsme získali schopnosti vytvořit vlastní scénu, od úpravy terénu, přes stavbu objektů až po osazení vegetací, zvířaty a lidmi. Nyní se podíváme na to, jak podobné scény učinit zajímavějšími a živějšími.
Nastavení scény
Nejprve se zaměříme na Nastavení scénáře (pro scénu lze použít i označení „scénář“), které lze otevřít kdykoliv zmáčknutím tlačítka v horní liště.
Řada zde dostupných nastavení je poměrně specifická a budeme se jim věnovat ve speciálních kapitolách – zde projdeme pouze ty nejdůležitější.
Důležitý je samozřejmě Název vaší scény (který odpovídá i názvu souboru se scénou) a její Popisek. Oboje zde můžete kdykoliv upravit.
V části nastavení světa můžete zvolit, v jaký Herní čas se bude scénář pouštět. Pokud zadáte například čas 22:00 (deset hodin večer), ocitnete se po spuštění scénáře v noci.
Jak rychle čas při hraní běží, určuje Časové měřítko, které udává, kolik reálných minut či hodin trvá jeden herní den. Pokud chcete, aby se ve vaší scéně čas neměnil, posuňte táhlo měřítka úplně vlevo.
Volba Počasí ovlivňuje, jestli bude ve vaší scéně krásně slunečno, mlha, sněhová bouře či jeden z dalších klimatických jevů.
Nastavením Globálního zvuku prostředí zajistíte, že ve scéně uslyšíte přesně to, co chcete, ať už jsou to zvuky deštného pralesa či ruch velkoměsta.
Z nastavení v části zvané Hraní zmíníme ještě Povolit úder pěstí a Ukládání světa. První volba ovlivňuje, co postava udělá za akci při zmáčknutí levého tlačítka myši. Pokud je toto nastavení vypnuté (standardní stav), postava zamává. Pokud je zapnuté, postava před sebe udeří rukou, což se hodí pro hry, kde postava potřebuje rozbíjet různé předměty.
Ukládání světa ponechte vypnuté.
Z oblasti nastavení pro Editor, nás v tuto chvíli zajímá položka Čas. Tou můžeme nastavit světelné podmínky ve scéně v Editoru. Pokud například vytváříme scénář, který se má odehrávat v noci, je šikovné si atmosféru noci zapnout přímo při editaci scény úpravou položky Čas.
Světlo
Pokud máme ve scéně temnotu (ať už díky denní době či v prostorech bez světla) nebo chceme například upravit jen atmosféru nějakého místa, můžeme použít světelné zdroje.
Jednou z možností je do scény umístit nějaký z objektů, který svítí. Mohou to být louče, lampy, nebo třeba i svítící krystaly.
TIP
Pochodně v Ylands EDU nikdy samy nezhasnou, a tedy se je nemusíte bát používat jako zdroje světla.
Další možností, jak osvítit scénu či její část použitím Herní logiky nazvané Světlo. Tuto herní logiku naleznete v seznamu Základní herní logiky po zmáčknutí příslušného tlačítka v horní liště. U světla můžete nastavit Poloměr, který udává, jak daleko světlo svítí a Intenzitu, která ovlivňuje to, jak silně světlo v nastavené oblasti svítí.
POZOR
Větší množství světel může na starších počítačích výrazně zpomalit běh scény. Pokud zaregistrujete, že se po spuštění scéna chová neodpovídajícím způsobem, nesprávně či pomalu reaguje, zvažte redukci světel.
Hudba a zvuky
Každou scénu nepochybně výrazně oživí hudba či zvuky, a přitom jejich přidání je velmi snadné.
Nejprve je vhodné správně nastavit Globální zvukové prostředí podle typu vaší scény tak, jak jsme si ukázali v první části této kapitoly.
INFORMACE
Informace o různých možnostech nastavení získáte podržením kurzor myši na symbolu otazníku vpravo od příslušné volby.
Dále můžeme do scény vložit námi vybraný zvuk. Každý zvuk potřebuje svou Herní logiku pojmenovanou Zvukový efekt. Po vložení tohoto objektu do scény musíte nastavit, jaký zvuk bude přehrávat. Představte si tento objekt jako reproduktor.
U označeného Zvukového efektu nastavíme zvuk, který se bude přehrávat kliknutím na tlačítko Upravit a zvolením zvukové stopy. Kliknutím na malé trojúhelníkové tlačítko je možné si každý zvuk v seznamu poslechnout.
Zvuk bude ve scéně přehráván na pozici, na kterou jste umístili tuto Herní logiku. Jak daleko je ve scéně slyšet, ovlivňuje nastavení Slyšitelná vzdálenost.
Přidání hudby není o moc složitější. Do scény vložte** Základní herní logiku** typu Hudební předvolba. Zaškrtněte políčko Výchozí a Ignorovat počasí. Pak pomocí tlačítka plus v záložce Hudební skladby přidejte libovolný počet skladeb (vyberte každou tlačítkem Upravit).
Tímto způsobem můžete během pár minut nastavit ve vaší scéně atmosféru, jakou si přejete.
INFORMACE
Z důvodů bezpečnosti není v tuto chvíli možné přehrávat jiné zvuky a hudební skladby, než které jsou dispozici přímo v aplikaci.