Tvorba jednoduché sc ény
V této kapitole si ukážeme jednotlivé nástroje, které můžeme použít k vytvoření jednoduché, a přitom již zajímavé scény.
Během několika málo minut se naučíte vytvořit poutavé přírodní scenérie, zaplnit je stavbami, přidat drobné předměty, zvířata a postavy.
DŮLEŽITÉ
Tato kapitola vyžaduje základní znalost Editoru, které jsme si osvojili v předchozí kapitole.
Základy práce s terénem
I když je možné při vytváření nové scény začít v úplně prázdném prostoru, na náhodně vygenerovaném ostrově či volném moři, my začneme se základním nastavením, kterým je scéna obsahující pouze prázdný travnatý terén.
Když máme otevřenou tuto scénu, použijeme Nástroje terénu, které nalezneme v horní liště tlačítek. Po kliknutí na tlačítko tohoto nástroje se na pravé straně otevře lišta s jednotlivými nástroji, které lze použít pro nejrůznější úpravy terénu.
Práce s těmito nástroji je velmi snadná. Stačí vybrat jeden z nich a pak** držením levého tlačítka myši **začít terén upravovat. Jakou úpravu takto provedete, záleží na typu zvoleného nástroje. Zkuste si představit nástroje jako různé štětce, kterými vytváříte obraz na plátně. Než se zaměříme na jednotlivé nástroje, řekneme si něco k jejich obecnému nastavení. Ať už použijete jakýkoliv z nich, výsledek ovlivní nastavení typu terénu a nastavení “štětce“.
INFORMACE
Zobrazené nastavení přísluší dvěma nejpoužívanějším nástrojům – Přidat a Odstranit. Další nástroje mohou mít svá specifická nastavení – nebojte se je vyzkoušet.
Tvar určuje, jakou oblast štětcem ovlivňujete, zda kruhovou či čtvercovou. Poloměr udává velikost štětce a intenzita, jak silně se nástroj projevuje.
TIP
Chcete vytvořit vysoký kopec? Zvětšete poloměr, zvyšte intenzitu a držením levého tlačítka myši začněte malovat po terénu.
Dále můžete vybrat, s jakým materiálem pracujete. Standardně je zvolený Jakýkoli materiál. Co to přesně znamená?
Pokud budete přidávat terén, budete přidávat typ terénu (materiál), který je aktuálně pod vaším štětcem. Pokud tedy začínáme s travnatým terénem a začneme přidávat terén, bude se přidávat travanatý terén. Kdybyste vybrali z palety nástrojů například písek, budete na existující trávu přidávat písčitý terén.
Jestli budete odebírat terén a máte nastaveno Jakýkoliv, odebere se jakýkoliv typ terénu, na který ukazujete štětcem. Pokud máte zvolený jiný typ terénu, budete odebírat pouze tento typ. Například tedy můžete odebrat štětcem pouze skály, zatímco travnatý terén zůstane nedotčený.
TIP
Snažíte se odebrat terén a nic se neděje? Pravděpodobně mate zvolený nějaký určitý typ terénu – jiný, než se snažíte odebrat. Vyberte správný nebo vyberte možnost Jakýkoli.
Nyní se pojďme postupně podívat, co dělají jednotlivé typy štětce
DRUHY ŠTĚTCŮ
Přidat: přidává aktuálně zvolený typ terénu. Používá se pro vytváření kopců a hor.
Odstranit: odebírá aktuálně zvolený typ terénu. Používá se pro vytváření prohlubní, snižování kopců či vytváření jeskyní
Razítko: pomocí tohoto nástroje můžete ve scéně rychle editovat terén pomocí základních geometrických tvarů.
Zploštit: tímto nástrojem můžete vytvořit rovnou plochu. Její výška se odvíjí od výšky terénu ve středu štětce.
Vyhladit: pokud potřebujete, aby byl terén někde hladší, můžete ho tímto nástrojem vyhladit
Zvrásnit: opak předchozího nástroje. Potřebujete rozeklanou skálu či nerovný povrch? Použijte tento nástroj.
Barvit: tento nástroj nejen mění barvu terénu ale dokonce i jeho typ. Chcete z travnaté pláně udělat rychle písečnou nebo zasněženou? Použijte tento právě nástroj.
TIP
Chcete udělat rychle zajímavý kus terénu? Pomocí nástroje Přidat vytvořte vysokou horu a její vrchol udělejte zasněžený nástrojem Barvit s vybraným typem materiálu Sníh.
Nezapomeňte, že odebíráním terénů můžete snadno vytvořit jeskyně, které mohou vašim scénám dodat velkou dávku dobrodružství a napětí. V hlubších jeskyních je však tma, a proto tam budete potřebovat umístit i nějaké zdroje světla – například louče.
Vytváření staveb
Jakmile máme připravený vlastní terén, můžeme na něm začít vytvářet vlastní stavby. Navážeme na znalosti, které jsme si osvojili v předchozí kapitole, kde jsme si ukázali, jak umísťovat entity do scény, pohybovat s nimi a otáčet je. V této části vaše schopnosti dále rozšíříme.
Začněme se stavební bloky. Ty se v terénu umisťují do pomyslné mřížky. Mají různé velikosti od nejmenšího dílku velikosti 1x1x1 mřížky po široké či dlouhé bloky. Velikost bloků můžete zkontrolovat tak, že nad nimi chvíli podržíte kurzor myši.
To znamená, že pokud chcete vytvořit nějakou stavbu, často je mnohem rychlejší ji vytvářet z větších bloků. Bloky se standardně umísťují do zmíněné pomyslné mřížky, takže spolu přesně lícují.
Pokud byste rádi umístili nějaký objekt mimo tuto mřížku, můžete režim umísťování do mřížky vypnout buď tlačítkem v horní liště, nebo klávesou V.
POZOR
Umísťování stavebních bloků mimo mřížku nedoporučujeme, protože pak nelze zajistit jejich bezchybné slícovaní.
Stavění také mohou usnadnit známé klávesové zkratky CTRL-C a CTRL-V. Tažením myši při současném držení levého tlačítka myši můžete označit více objektů najednou, ty zkopírovat a vložit do scény jinde (nebo rovnou výběr zduplikovat klávesami** CTRL-D**). Další, přesnější metodou, je postupně při držení klávesy CTRL vybrat klikáním myši jednotlivé objekty.
TIP
Důležitým místem v Editoru je lišta ve spodní části obrazovky. Zde naleznete informace, které vám usnadní ovládání či umožní provést akce, na které myš nestačí.
Další velmi užitečnou věcí, která se vám bude hodit při stavbě, je možnost si vytvořit z libovolné skupiny objektů skupinu. Skupin můžete mít libovolné množství a jejich výhoda spočívá v tom, že výběrem skupiny vyberete všechny objekty, které v ní jsou obsaženy a můžete jimi snadno manipulovat.
Pokud například označíte všechny bloky tvořící střechu a vytvoříte z nich skupinu, můžete pak střechu jedním kliknutím vybrat a snadno s ní pohybovat.
Skupinu vytvoříte z aktuálně vybraných objektů tak, že kliknete v panelu Výběr a vlastnosti na levé straně obrazovky na volbu Vytvořit skupinu. Další volby v této nabídce vám umožní přidat do skupiny další vybrané objekty i později, skupinu zrušit anebo v jejím rámci editovat jednotlivé objekty.
TIP
Pokud chcete rychle vyzkoušet, jak se například vejde do nějaké stavby postava, může spustit speciální testovací režim klávesou O. V tomto režimu můžete okamžitě, ovládat postavu, nelze však interagovat s objekty ve scéně.
Drobné předměty
Stavby nejsou složeny jen ze zdí, střechy, dveří či oken. Často je dotváří i vnitřní vybavení a řada drobných detailů. Nezapomeňte proto vybavit své stavby například nábytkem – mezi dostupnými objekty naleznete nejrůznější varianty stolů, židlí, postelí a řadu dalších doplňků.
Pro umístění některých drobnějších předmětů může být právě vhodné vypnout umísťování do mřížky, ale nezapomeňte ho pak opět zapnout, když bude třeba.
Drobnější předměty mívají řadu interakcí – lze je různými způsoby používat či sbírat. Veškeré možné nastavení každého vybraného předmětu naleznete v levé části obrazovky, kde můžete nastavit, jakými způsoby lze předmět využít.
Vegetace
Většina scén obsahuje obvykle nějakou formu vegetace – ať už se jedná o stromy či menší rostliny. Všechny tyto objekty naleznete mezi ostatními entitami a práce s nimi se neliší od jiných objektů.
V čem jsou však specifické, je to, že pokud do scény umístíte semínko stromu nebo jeho nevzrostlou verzi a ve vaší scéně běží čas, vyroste rostlina či strom po několika “dnech” do své plné výšky. Vzrostlé rostliny a stromy zůstávají v této podobě už napořád – neusychají a není třeba o ně nijak pečovat.
Velmi užitečným nástrojem, který se sice dá použít s libovolným typem objektů, ale je velmi vhodný zejména pro umisťování většího množství objektů typu vegetace, drobných kamenů a dalších objektů, je nástroj Objektový štětec. Po jeho otevření si můžete vybrat Paletu – předpřipravenou skupinu objektů, které pak můžete do scény malovat. Můžete si vytvořit i palety vlastní, ale pro začátek nepochybně využijete některou z řady existujících.
Nástroj má různá nastavení, ze kterých vás bude asi nejvíce zajímat Intenzita, která určuje, jak hustou koncentraci mají objekty, které do scény malujete. Objekty různých palet můžete odebírat či mixovat libovolně do sebe,
Zvířata
Jedna z nejzajímavějších a zároveň velmi snadných možností, jak oživit vaši scénu, je vložit do ní zvířata. Naleznete je pod tlačítkem Postavy a na výběr jich máte celou řadu. Od běžných suchozemských, přes vodní, nestvůry či zvířata bájná i zmutovaná.
Jejich umístění do scény se neliší od způsobu, jakým se do scény umisťují entity. Vyberte zvíře a klikem do scény ho umístěte. Aniž by bylo třeba cokoliv dalšího nastavovat, bude se zvíře po spuštění scény chovat tak, jak byste od něj čekali.
INFORMACE
Některá zvířata jsou dravci či predátoři, nicméně v Ylands EDU nemohou vaší postavě jakkoliv ublížit a nebudou si vás všímat.
Na řadě zvířat může vaše postava ve scéně jezdit – stačí k nim přijít a zmáčknout** pravé tlačítko myši**. K tomu je však nutné, aby tato zvířata byla plně ochočená, což ovlivníte nastavením Výchozí hodnoty ochočení. Toto nastavení naleznete, po označení příslušného zvířete, v panelu na levé straně obrazovky, kde ho můžete nastavit na maximální hodnotu.
TIP
Nezapomeňte, že zvířata lze, jako jakýkoliv další objekt, barvit. Vytvořit svému oblíbenému zvířeti vlastní podobu je něco, co byste měli určitě vyzkoušet.
Lidské postavy (NPC)
Ve hrách se lze často setkat s označením NPC, které znamená “Non-player character” či „Non-playable character“, tedy postavu, která se vyskytuje ve scéně, ale není to přímo postava hráče a hráč ji nemůže ani jinak ovládat. Jinými slovy se jedná o humanoidní postavu – ne tedy nutně člověka, ale postavu, která má k němu blízko. Ve scénách se nejčastěji setkáte s lidmi a pokud je budete chtít umístit do své scény, je to stejně snadné jako s dříve zmiňovanými entitami či zvířaty. Vyberte postavu ze seznamu a klinutím ji vložte do scény.
TIP
Pokaždé, když kliknutím vyberete se seznamu nějakou postavu, se její podoba náhodně vytvoří. Tímto způsobem můžete na postavu klikat, dokud nenaleznete podobu, která se vám bude hodit.
V seznamu postav můžete vidět postavy, které nejsou úplně lidské, stejně jako některé, které se liší pouze svým oblečením – například postava moderního muže a kovboje z divokého západu se liší skutečně pouze tím, co mají na sobě.
Největší síla ve vytváření postav je právě v tom, že postavu můžete upravit přesně podle vašich požadavků.
Vložte tedy nějakou lidskou postavu do scény a zkusme ji společně upravit pomocí voleb, které se při jejím výběru objeví v panelu na levé straně obrazovky.
První, co můžete udělat, je změnit její podobu klinutím na tlačítko vedle položky nazvané Vzhled.
Druhou možností úpravy je změnit, co má postava na sobě. Její oblečení vidíte pod položkou Vybavení a můžete ho velmi snadno upravit.
ZMĚNA VYBAVENÍ
Odebrání oblečení: v seznamu Vybavení klikněte na oblečení, které chcete odebrat pravým tlačítkem myši.
Přidání oblečení: v seznamu Entit pod kategorií Oblečení, vyberte cokoliv, co se vám zalíbí a tento kus oblečení přetáhněte pomocí myši do odpovídajícího okna v seznamu Vybavení postavy v levé části obrazovky.