Metodika - Fauna a flóra
Téma: Fauna a flora
Stáhněte si tuto metodiku v PDF: Metodika-Novotny-FaunaFlora.pdf
- Cílová skupina: žáci 5. a 6. ročníku ZŠ
- Předměty: informatika, biologie
- Časová dotace: 2 vyučovací hodiny
- Způsob práce: ve dvojicích nebo samostatně
- Rozvíjené klíčové kompetence dle RVP: digitální, k řešení problémů, komunikativní
- Další rozvíjené kompetence: kreativní myšlení, kritické myšlení, algoritmické myšlení
- Struktura: třífázový vzdělávací model E-U-R
Tento metodický materiál vznikl ve spolupráci s panem učitelem Zdeňkem Novotným (novotny@zskratka.cz) ze ZŠ Krátká, který je autorem uvedených aktivit.
Vzdělávací cíle:
Základní orientace v tématu:
Žáci si procvičí základní znalosti o rozmanitosti fauny a flory a o tom, jak jsou jednotlivé druhy rostlin a zvířat přizpůsobeny pro život v různých biotopech.
Rozvoj kreativity a prostorové představivosti
Výběrem preferovaných druhů rostlin a živočichů, jejich ztvárněním v editoru a nastavením možných podmínek pro jejich přežití žáci rozvíjí svou kreativitu a představivost (realizace vlastního nápadu).
Praktické dovednosti v editoru Ylands EDU
Při tvorbě vlastního biotopu v Ylands EDU žáci uplatňují teoretické znalosti biologie v praxi. Přemýšlí, jak realisticky simulovat v herním prostředí podmínky vhodné pro život.
Komunikace a spolupráce
Diskuze o ohrožených druzích, dopadech změn klimatu a možnostech ochrany přírody pomáhá rozšířit u žáků povědomí o environmentálních problémech a příležitostech, jak se aktivně zapojit.
Reflexe a kritické myšlení
Diskuse a odpovídání na otázky učitele i spolužáků nabízí žákům příležitost k reflexi svých postupů a pochopení hlubších konceptů. Pomáhá jim rovněž hodnotit svůj postup a výsledky práce.
Evokace
Cílem je žáky naladit na dané téma, motivovat je k samostatné práci a povzbudit je k uplatnění získaných znalostí v kontextu reálného světa a dalších předmětů. Na úvod je žákům představeno téma celé hodiny, což je fauna a flora světa. Jejich úkolem je v editoru Ylands EDU vytvořit konzistentní biotop, který disponuje správnými druhy rostlin a živočichů, kterým žák připraví ideální podmínky (světlo, půda, voda) pro život.
Vzorová scéna na téma fauna a flora může vypadat například takto: Bohatě zalesněné území s tropickým klimatem disponující zdrojem vody, vodními rostlinami a rybami.
Pro rozšíření dosahu a motivace je možné využít v Ylands EDU připravenou lekci ZOO literálů. Žáci diskutují o tom, jak je vytvořeno prostředí v ZOO, čím se liší od volné přírody a porovnávají, jak vybraný ekosystém stvořili oni.
Uvědomění
Žáci si navrhnou konkrétní biotop (prales, moře, poušť), vyberou do něj odpovídající faunu a floru a nastaví jeho fungování. Zaměřit se mohou například na chování živočichů – jak se zvířata pohybují, jak shánějí potravu, interagují s hráčem / žákem nebo s ostatními zvířaty.
Žáci pracují každý na svém zařízení nebo ve dvojicích, zároveň je možné ve třídě zřídit společné stanoviště (například sdílená obrazovka), na které všichni uvidí a můžou se u něj střídat, zkoumat připravené objekty a přidávat nové dle své fantazie.
Reflexe
Žáci postupně sdílí a komentují svůj výstup. Popisují, jaký druh biotopu vytvořili a jaké druhy rostlin a živočichů se zde nachází, případně, kde berou potravu. Argumentují a vysvětlují fungování celého ekosystému a odpovědi na otázky demonstrují přímo v Ylands EDU.
V Ylands EDU mohou žáci simulovat a pozorovat řadu zajímavých vlastností živočichů a rostlin, které mohou být základem pro hlubší diskusi a porozumění komplexnějším tématům, například ekologii. Zde jsou některé otázky, které mohou být zařazeny do diskuse:
- Jak získávají vaši vybraní živočichové potravu?
- Jaké faktory mohou vést k ohrožení určitých druhů zvířat a rostlin?
- Jak mohou změny klimatu ovlivnit živou přírodu?
- Může člověk jako jednotlivec přispívat k ochraně přírody?