Metodika - Práce se světlem a tmou
Téma: Práce se světlem a tmou
Stáhněte si tuto metodiku v PDF: Metodika-Novotny-SvetloTma.pdf
- Cílová skupina: žáci 5. a 6. ročníku ZŠ
- Předměty: informatika, fyzika
- Časová dotace: 2 vyučovací hodiny
- Způsob práce: ve dvojicích nebo samostatně
- Rozvíjené klíčové kompetence dle RVP: digitální, k řešení problémů, komunikativní
- Další rozvíjené kompetence: kreativní myšlení, kritické myšlení, algoritmické myšlení
- Struktura: třífázový vzdělávací model E-U-R
Tento metodický materiál vznikl ve spolupráci s panem učitelem Zdeňkem Novotným (novotny@zskratka.cz) ze ZŠ Krátká, který je autorem uvedených aktivit.
Vzdělávací cíle:
1. Základní orientace v tématu
Žáci poznávají různé fyzikální principy pomocí správného umisťování zdrojů světla, odhadu úhlu a intenzity světla, a zvažují vliv těchto faktorů na vytváření stínů a jiných světelných jevů.
2. Rozvoj kreativity a prostorové představivosti
Žáci jsou povzbuzeni k projevení kreativity při vytváření realistických scén. Mají příležitost experimentovat s různými elementy a objevovat nové způsoby, jakými mohou světlo a tmu využít k vytvoření zajímavých vizuálních efektů.
3. Praktické dovednosti v editoru Ylands EDU
Žáci rozvíjí své digitální dovednosti při práci s editorem Ylands EDU. Naučí se, jak digitálně modelovat prostředí a jak v něm simulovat fyzikální jevy.
4. Komunikace a spolupráce
Práce ve dvojicích nebo skupinách i sdílení výsledků ve třídě podporuje rozvoj komunikačních dovedností a spolupráce. Žáci se učí, jak efektivně sdílet své nápady a získávat zpětnou vazbu od ostatních.
5. Reflexe a kritické myšlení
Diskuse a odpovídání na otázky učitele i spolužáků nabízí žákům příležitost k reflexi svých postupů a pochopení hlubších konceptů. Pomáhá jim rovněž hodnotit svůj přístup a výsledky práce.
Evokace:
Cílem je žáky naladit na dané téma, motivovat je k samostatné práci a povzbudit je k uplatnění získaných znalostí v kontextu reálného světa a dalších předmětů. Na úvod je žákům představeno téma celé hodiny, což je práce se světlem a tmou. Jejich úkolem je v editoru Ylands EDU vytvořit vlastní svět s realistickým fungováním, konkrétně pro demonstrování kontrastu světla a tmy. Učitel žákům předvede ukázku (svou připravenou scénu), na které demonstruje, jak výsledek může vypadat a co jsou důležité aspekty.
Vzorová scéna na téma světlo a tma může vypadat například takto: Noční krajina osvětlená různými ohni, které ozařují další objekty na scéně a vytváří stíny. Pomocí zrcadel je znázorněn také odraz světla.
Uvědomění:
Žáci z fyzikálního a případně i chemického hlediska pomocí částicového efektu pracují se světlem, odrazem světla, tmou, střídáním dne a noci, zobrazení objektů ve světle ohně atd. Rozvíjí vlastní nápady a vytváří realistickou krajinu, kde v praxi pozorují zákony odrazu a lomu světla, včetně úhlu dopadu a opticky zajímavého přechodu při východu či západu slunce (svítání, stmívání). Žáci do scény přidávají oheň a baví se s učitelem, které prvky jsou hořlavé, jaké má oheň fyzikální vlastnosti, co potřebuje k hoření a kde všude se (ne)může nacházet.
Pracují každý na svém zařízení nebo ve dvojicích, zároveň je možné ve třídě zřídit společné stanoviště (například sdílená obrazovka), na které všichni uvidí a můžou se u něj střídat, zkoumat hotové prvky a přidávat nové dle své fantazie.
Reflexe:
Žáci postupně sdílí a komentují svůj výstup. Popisují, jakou roli sehrává světlo a tma v jejich prostředí a také to, jakým způsobem dané objekty, zasazené do krajiny, vytvořili. Odpovídají na doplňující otázky učitele i spolužáků a odpovědi demonstrují přímo v Ylands EDU. V diskusi může zaznít například:
- Jak se mění délka stínu během dne?
- Proč není v noci úplná tma?
- Jaký vliv má atmosféra na barvu oblohy?
- Proč jsou hvězdy viditelné jen v noci, a ne ve dne?