Metodika - Práce se světlem a tmou

Téma: Práce se světlem a tmou

Stáhněte si tuto metodiku v PDF: Metodika-Novotny-SvetloTma.pdf

  • Cílová skupina: žáci 5. a 6. ročníku ZŠ
  • Předměty: informatika, fyzika
  • Časová dotace: 2 vyučovací hodiny
  • Způsob práce: ve dvojicích nebo samostatně
  • Rozvíjené klíčové kompetence dle RVP: digitální, k řešení problémů, komunikativní
  • Další rozvíjené kompetence: kreativní myšlení, kritické myšlení, algoritmické myšlení
  • Struktura: třífázový vzdělávací model E-U-R

Tento metodický materiál vznikl ve spolupráci s panem učitelem Zdeňkem Novotným (novotny@zskratka.cz) ze ZŠ Krátká, který je autorem uvedených aktivit.

Vzdělávací cíle:

1. Základní orientace v tématu

Žáci poznávají různé fyzikální principy pomocí správného umisťování zdrojů světla, odhadu úhlu a intenzity světla, a zvažují vliv těchto faktorů na vytváření stínů a jiných světelných jevů.

2. Rozvoj kreativity a prostorové představivosti

Žáci jsou povzbuzeni k projevení kreativity při vytváření realistických scén. Mají příležitost experimentovat s různými elementy a objevovat nové způsoby, jakými mohou světlo a tmu využít k vytvoření zajímavých vizuálních efektů.

3. Praktické dovednosti v editoru Ylands EDU

Žáci rozvíjí své digitální dovednosti při práci s editorem Ylands EDU. Naučí se, jak digitálně modelovat prostředí a jak v něm simulovat fyzikální jevy.

4. Komunikace a spolupráce

Práce ve dvojicích nebo skupinách i sdílení výsledků ve třídě podporuje rozvoj komunikačních dovedností a spolupráce. Žáci se učí, jak efektivně sdílet své nápady a získávat zpětnou vazbu od ostatních.

5. Reflexe a kritické myšlení

Diskuse a odpovídání na otázky učitele i spolužáků nabízí žákům příležitost k reflexi svých postupů a pochopení hlubších konceptů. Pomáhá jim rovněž hodnotit svůj přístup a výsledky práce.

Evokace:

Cílem je žáky naladit na dané téma, motivovat je k samostatné práci a povzbudit je k uplatnění získaných znalostí v kontextu reálného světa a dalších předmětů. Na úvod je žákům představeno téma celé hodiny, což je práce se světlem a tmou. Jejich úkolem je v editoru Ylands EDU vytvořit vlastní svět s realistickým fungováním, konkrétně pro demonstrování kontrastu světla a tmy. Učitel žákům předvede ukázku (svou připravenou scénu), na které demonstruje, jak výsledek může vypadat a co jsou důležité aspekty.

Vzorová scéna na téma světlo a tma může vypadat například takto: Noční krajina osvětlená různými ohni, které ozařují další objekty na scéně a vytváří stíny. Pomocí zrcadel je znázorněn také odraz světla.

Uvědomění:

Žáci z fyzikálního a případně i chemického hlediska pomocí částicového efektu pracují se světlem, odrazem světla, tmou, střídáním dne a noci, zobrazení objektů ve světle ohně atd. Rozvíjí vlastní nápady a vytváří realistickou krajinu, kde v praxi pozorují zákony odrazu a lomu světla, včetně úhlu dopadu a opticky zajímavého přechodu při východu či západu slunce (svítání, stmívání). Žáci do scény přidávají oheň a baví se s učitelem, které prvky jsou hořlavé, jaké má oheň fyzikální vlastnosti, co potřebuje k hoření a kde všude se (ne)může nacházet.

Pracují každý na svém zařízení nebo ve dvojicích, zároveň je možné ve třídě zřídit společné stanoviště (například sdílená obrazovka), na které všichni uvidí a můžou se u něj střídat, zkoumat hotové prvky a přidávat nové dle své fantazie.

Reflexe:

Žáci postupně sdílí a komentují svůj výstup. Popisují, jakou roli sehrává světlo a tma v jejich prostředí a také to, jakým způsobem dané objekty, zasazené do krajiny, vytvořili. Odpovídají na doplňující otázky učitele i spolužáků a odpovědi demonstrují přímo v Ylands EDU. V diskusi může zaznít například:

  • Jak se mění délka stínu během dne?
  • Proč není v noci úplná tma?
  • Jaký vliv má atmosféra na barvu oblohy?
  • Proč jsou hvězdy viditelné jen v noci, a ne ve dne?

Přihlaste se k odběru novinek

Chcete vědět o nových metodikách, slevových akcích a novinkách v aplikaci? Zadejte svůj e-mail, klikněte na tlačítko a buďte v obraze.

Ylands EDU bylo vytvořeno největším herním studiem v České Republice

© 2024 BOHEMIA INTERACTIVE a.s. YLANDS® a BOHEMIA INTERACTIVE® jsou registrované ochranné známky BOHEMIA INTERACTIVE a.s. Všechna práva vyhrazena.