Metodika - Voda a vodní prvky v krajině
Téma: Voda a vodní prvky v krajině
Stáhněte si tuto metodiku v PDF: Metodika-Novotny-Voda.pdf
- Cílová skupina: žáci 5. a 6. ročníku ZŠ
- Předměty: informatika, zeměpis
- Časová dotace: 2 vyučovací hodiny
- Způsob práce: ve dvojicích nebo samostatně
- Rozvíjené klíčové kompetence dle RVP: digitální, k řešení problémů, komunikativní
- Další rozvíjené kompetence: kreativní myšlení, kritické myšlení, algoritmické myšlení
- Struktura: třífázový vzdělávací model E-U-R
Tento metodický materiál vznikl ve spolupráci s panem učitelem Zdeňkem Novotným (novotny@zskratka.cz) ze ZŠ Krátká, který je autorem uvedených aktivit.
Vzdělávací cíle:
1. Základní orientace v tématu
Žáci porozumí základním principům práce s vodou v simulovaném prostředí v Ylands EDU takovým způsobem, aby výsledek odpovídal jejich návrhu i skutečným vlastnostem vodních prvků.
2. Rozvoj kreativity a prostorové představivosti
Žáci rozvíjí svoji kreativitu při vytváření vlastních unikátních scén a různých prostředích (ledová pláň, poušť, mořské pobřeží atd.) s využitím vodních prvků a vhodných druhů rostlin a živočichů.
3. Praktické dovednosti v editoru Ylands EDU
Žáci rozvíjí své dovednosti práce v editoru Ylands EDU pro správné umístění vodních prvků s využitím a kombinováním nástrojů editoru pro správné zarovnání a integraci objektů do scény.
4. Porozumění vlastnostem a pohybu vody
Díky názorným ukázkám a vlastní práci s různými typy vodních ploch žáci pochopí a sami simulují charakteristické vlastnosti a pohyb vody v různých prostředích.
5. Reflexe a kritické myšlení
Žáci rozvíjí schopnost analyzovat, vysvětlit a reflektovat vlastní práci a práci ostatních a diskutovat o výsledcích.
Evokace:
Cílem je žáky naladit na dané téma, motivovat je k samostatné práci a povzbudit je k uplatnění získaných znalostí v kontextu reálného světa a dalších vyučovaných předmětů. Na úvod je žákům představeno téma celé hodiny, což je práce s vodou. Jejich úkolem je v editoru Ylands EDU vytvořit libovolné prostředí (Antarktida, poušť, mořské pobřeží…) a do něj vhodným způsobem zasadit vodní prvky a vhodné druhy rostlin živočichů. Učitel žákům předvede ukázku (svou připravenou scénu), na které demonstruje, jak výsledek může vypadat a co jsou důležité aspekty.
Vzorová scéna na téma voda (ukázka učitele) může vypadat například takto: Vodopád směřující do jezera, které má uprostřed malý ostrov. Za vodopádem se nachází jeskyně. Vedle ostrova je loďka, v jezeře se pohybuje odpovídající vodní život. Na ostrově se nacházejí suchozemské rostliny.
Uvědomění:
Žáci zkouší správným způsobem vyplnit vlastní vybraný prostor odpovídajícím objemem vody takto:
Nástroje terénu – Odstranit terén – tvorba prostoru pro vodní prvek, Pokročilé nástroje terénu – Umístit objem vody. Označit objem vody - Přesunout – Otočit – Škálovat, přepínání v horním menu nebo pomocí mezerníku.
S ohledem na charakteristické vlastnosti a pohyb vody, a hladinu vody zarovnají s okolním terénem. Vytváří spojená vodní díla, která dohromady fungují jako realistická krajina.
Pracují každý na svém zařízení nebo ve dvojicích, zároveň je možné ve třídě zřídit společné stanoviště (například sdílená obrazovka), na které všichni vidí a můžou se u něj střídat, zkoumat hotové prvky a přidávat nové dle své fantazie.
Reflexe:
Žáci postupně sdílí a komentují svůj výstup. Popisují, jakou roli hraje voda v jejich prostředí a také to, jakým způsobem dané objekty a jejich vlastnosti vytvořili. Odpovídají na doplňující otázky učitele i spolužáků, kterým vysvětlí, jak postupovali. Následuje diskuse o významu vody v různých prostředích a jejím dopadu na ekosystém, propojení s tématy z biologie, geografie a environmentální vědy. V diskusi může zaznít například:
- Jakou část vaší krajiny tvoří voda?
- Proč je voda v přírodě nezbytná? Ukažte to na své scéně.
- Umíte popsat koloběh vody v přírodě?
- Jak může člověk přispět k ochraně vodních toků?